Εκπαιδευτικοί του 6ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας επισκέφθηκαν το σχολείο Scoala Primara Lorelay στο Ιάσιο της Ρουμανίας  από τις 25/2έως 1/3 /2019. Η επίσκεψη υλοποιήθηκε στα πλαίσια του ευρωπαικού  προγράμματος Erasmus+ , KA229 με τίτλο : «Music, Art Dance and Drama together in Europe»( Μουσική, Τέχνη, Χορός και Θέατρο μαζί στην Ευρώπη) και αποτελεί τη δευτερη κινητικότητα του προγράμματος, Short – term joint staff training.

Το σχολείο  υποδοχής Scoala Primara Lorelay, το οποίο είναι ιδιωτικού δικαίου, υποδεχθηκε θερμά και με πολύ φιλόξενη διάθεση τις αντιπροσωπείες των τεσσάρων χωρών (Γερμανίας, Ι ταλίας, Ελλάδας και Ρουμανίας)  που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Οι εκπαιδευτικοί  των σχολείων συναντήθηκαν για να ανταλλάξουν βέλτιστες πρακτικές και εμπειρίες, για τον τρόπο με τον οποίο η μουσική και το τραγούδι διδάσκονται στα εθνικά προγράμματα σπουδών των εταίρων σχολείων, ώστε να αναπτυχθεί μια κοινή μεθοδολογία για τη διδασκαλία του τραγουδιου στους μαθητές. Στρατηγικές και τραγούδια δοκιμάζονται σε κάθε εταιρικό σχολείο στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων της Μουσικής , προκειμένου να ελεγχθεί εάν μπορούν να είναι αποτελεσματικές και να μπορούν να μεταφερθούν σε διαφορετικά ευρωπαϊκά σχολικά πλαίσια. Ως συνέπεια της καινοτομίας αυτής , οι μαθητές θα αναπτύξουν  δεξιότητες γλώσσας που σχετίζονται με το λεξιλόγιο, την γραμματική, την ακρόαση, τον τονισμό και τον ρυθμό.  Προωθείται επίσης  η πολυγλωσσία γιατί οι μαθητές μαθαίνουν παραδοσιακά τραγούδια στη γλώσσα των χωρών εταίρων και επιπλέον τραγουδούν με τους εταίρους εκπαιδευτικούς κατά τη διάρκεια των σύντομων προγραμματισμένων ανταλλαγών.

Αρχικά υπήρξαν δραστηριότητες γνωριμίας με τους μαθητές που είχαν οργανωθεί από τους  εκπαιδευτικούς αυτής της συνάντησης  σε συνεργασία με τους Ρουμάνους εκπαιδευτικούς, χαρίζοντας μοναδικές δημιουργικές εμπειρίες  τόσο στους μαθητές όσο και στους εκπαιδευτικούς. Το έθιμο “Mărțișoare” αντίστοιχο με το δικό μας εθιμο του «Μάρτη»με τις ασπροκόκκινες κλωστές, γιορταζεται με ομορφες κατασκευές και  ιδιαιτερες αναφορές στην έναρξη της ανοιξης, της χαράς και της δημιουργίας.

Σε κλίμα αρμονικής συνεργασίας καθορίστηκαν λεπτομέρειες για την μεγάλη συναυλία με μαθητές και των τεσσαρων χωρών που θα γίνει τον Μάϊο του 2019 στην Cumiana ,περιοχή του Τορίνου στην Ιταλία, καθώς ορίστηκαν  και τα  καθήκοντα και οι υποχρεώσεις που ο κάθε εταίρος αναλαμβάνει μέχρι την επόμενη συνάντηση.

Στη συνέχεια υπήρξε οργανωμένη προσπάθεια με τους εταίρους εκπαιδευτικούς να συντονίσουν τις πρόβες για τα τραγούδια  και τους χορούς όλων των χωρών και για να προετοιμάσουν τους μαθητές για την εκπληκτική παράσταση που πραγματοποιήθηκε σε κεντρικό θέατρο του Ιασίου.

Στο Θέατρο….τραγούδησαν και χόρεψαν μαζί εκπαιδευτκοί και μαθητές και ο καθε εκπαιδευτικός συντονιζε το τραγουδι της χώρας του.Τα τραγούδια συνοδεψε κουιντέτο εγχόρδων υπό την διευθυνση του Ιταλού μουσικού Architorti ,Marco Robino.

Θα πρέπει να επισημανθεί  η μεγάλη προσελευση  των γονέων των παιδιών οι οποίοι παρακολούθησαν με πολλή χαρά και συγκίνηση την σπουδαία αυτή παράσταση και συνεχάρηκαν  τους εκπαιδευτικούς και τους ευχαρίστησαν θερμά που έδωσαν στα παιδιά τους την ευκαιρία για την συμμετοχή τους στο ευρωπαικό πρόγραμμα και ενίσχυσαν τα  κίνητρά τους για την μάθηση.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την ξενάγηση στην όμορφη πόλη του Ιασίου, στα ιστορικά μουσεία και τους επιβλητικούς ορθόδοξους χριστιανικούς ναούς και μοναστήρια, με  εξέχουσα θέση το μοναστήρι Voronet το οποίο είναι μνημείο πολιτιστικής κληρονομιάς της Unesco.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πέρα από τις γνώσεις και τις πολύτιμες εμπειρίες,την πολιτισμική αλληλεπίδραση,  τις  αξίες της αποδοχής και του αμοιβαίου σεβασμού, τους ισχυρούς δεσμούς εκτίμησης  και φιλίας που αναπτύσονται στα  προγράμματα  Erasmus+, δίνουν ισχυρό κίνητρο  σε όλους τους εταίρουςνα συνεχίσουν να υλοποιούν  καινοτόμα  ευρωπαϊκά  projects προς όφελος των μαθητών και των εκπαιδευτικών.