Μια νέα εκπαιδευτική επίσκεψη υλοποίησε το 6ο Δημοτικό Σχολείο στην Ιταλία, περιοχή του  Τορίνου στο διαστημα 19 εως 23 Μαϊου στα πλαίσια του ευρωπαικού  προγράμματος Erasmus+ , KA229 με τίτλο : «Music, Art  and  Drama  in Europe together»( Μουσική, Τέχνη,  και Θέατρο μαζί στην Ευρώπη).

Αυτή είναι η τρίτη κινητικότητα του προγράμματος, η οποία ειχε σαν κορυφαία εκδήλωση μια  εντυπωσιακή συναυλία καθώς επίσης  και μια ωραία θεατρική παράσταση στο Τeatro Incontro στο Pinerolo.

Σε αυτήν την  κινητικότητα συμμετείχαν τρεις εκπαιδευτικοί  Διαμαντή Χρυσούλα ΠΕ06, Τσιτσιρίγκα Ιωάννα ΠΕ70, Παπαδάκος Κωνσταντίνος ΠΕ11 ,και δεκατρείς μαθητές  της Δ΄ και της Ε΄ Δημοτικού του 6ου Δημ. Σχολείου Καρδίτσας και δεκατρείς γονείς οι οποίοι και συνόδεψαν τα παιδιά τους και βοήθησαν στην μετάβαση και την επιστροφή τους από την Ιταλία . Τα Ελληνόπουλα συνεργάστηκαν επικοδομητικά  με μαθητές απο την πολη Gottingen της Γερμανίας,του σχολειου Wilheim Busch Schule, με μαθητες από το Iasi της Ρουμανίας του σχολείου Lorelay και με μαθητές από τα σχολεία της Cumiana, του  Roletto  της περιοχής  της πολης Pinerolo, του Τορίνο. Όλα τα παιδιά γνωρίστηκαν μεταξύ τους , έπαιξαν και δημιούργησαν σχέσεις,ανέπτυξαν κοινωνικές δεξιότητες, δείχνοντας  ότι μπορούν να προσπερνούν τις γλωσσικές και πολιτιστικές διαφορές  να επικοινωνούν  εύκολα και  να αναπτύσουν  φιλίες.

Όλοι οι μαθητές πραγματοποίησαν   κοινές δραστηριότητες που συμπεριελάμβαναν πρόβες των χορωδιών στις πέντε γλώσσες του προγράμματος , πρόβες των αντιπροσωπευτικών χορών της κάθε χώρας,  καθώς και πρόβες των θεατρικών  δρώμενων και δημιουργία αφισών – σκηνικών τα οποία  πλαισίωναν την θεατρική παράσταση.

Το αποτέλεσμα της παρουσίασης  ήταν εξαιρετικό. Με την συνοδεία  του κουιντέτου εγχόρδων που αποτελούνταν απο πέντε Ιταλούς μουσικούς, υπό την διεύθυνση του Ιταλού αρχιμουσικού Architorti ,Marco Robino  περισσότεροι από 150 μαθητές ένωσαν τις φωνές τους αποδεικνύοντας περίτρανα πώς μπορεί να είναι η ζωντανή έκφραση της πολιτιστικής ποικιλομορφίας στηνΕυρώπη. Επειτα χόρεψαν ρυθμικά τους χορούς καθε χώρας απολαμβάνοντας κοινά βήματα και φιγούρες όλοι μαζί.

Στη συνέχεια  οι Έλληνες μαθητές παρουσίασαν τη δραματοποίηση  του μύθου της Ευρώπης στα Ελληνικά και στα Αγγλικά  και οι Ιταλοί μαθητές στην Ιταλική εκδοχή. Το ακροατήριο κατάμεστο από Ιταλούς και Έλληνες γονείς παρακολούθησαν με πολύ ενδιαφέρον, με συγκίνηση και περηφάνεια τα δρώμενα και συνεχάρηκαν  όλα τα παιδια για τις επιδόσεις τους αλλά και τους εκπαιδευτικούς που έδωσαν στα παιδιά τους την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε ένα τόσο ζωντανό και χαρούμενο ευρωπαικό πρόγραμμα, δίνοντας τους έτσι νέα κίνητρα για μάθηση.

Η ξενάγηση στα σπουδαιότερα αξιοθέατα του Τορίνο και του Πινερόλο απο τους Ιταλούς συμμαθητές τους αλλά και η επίσκεψη στο  Μιλάνο, δημιούργησαν σε όλους τις καλύτερες εντυπώσεις και μεγάλη ικανοποίση.

Τέλος, αξίζει να επισημανθεί ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές επέστρεψαν γεμάτοι εμπειρίες, γνώσεις και δεξιότητες, ώστε να ανταποκριθούν πληρέστερα στο ρόλο τους μέσα στη νέα ευρωπαϊκή εκπαιδευτική πραγματικότητα με την ουσιαστική συνεισφορά των προγραμμάτων Erasmus+.

Διαμαντή Χρύσα, συντονίστρια του προγράμματος