Με εικονικές κινητικότητες ,το 6ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας, ολοκληρώνει το πρόγραμμα Erasmus+ KA229, “M.A.D.E.together”,  Music, Art and Drama in Europe together,  που υλοποιείται σε συνεργασία με το Wilhelm-Busch-Schule στην πόλη Gottingen στη Γερμανία και σχολεία εταίρους το σχολείο στην Cumiana, περιοχή του Τορίνου στην Ιταλία, το σχολείο Scoala Primara Lorelay στο Ιάσιο στην Ρουμανία και το 6ο Δημοτικό σχολείο Καρδίτσας.

Παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν τα σχολεία μας λόγω του Covid-19, των περιορισμών και των απαγορεύσεων των ταξιδιών από τους εθνικούς φορείς και τους νόμους της κάθε  πολιτείας σε όλες τις χώρες των εταίρων, και μετά από διαδικτυακές συζητήσεις που είχαμε στα πλαίσια της συνεργασίας μας, αποφασίσαμε να προχωρήσουμε με εικονικές κινητικότητες τηρώντας όλα τα μέτρα προστασίας για τον covid-19 όπως ορίζονται από το Υπουργείο Υγείας.

Ο Διευθυντής του σχολείου μας Καλύβας Γιάννης, αρωγός σε κάθε μας προσπάθεια, οι εκπαιδευτικοί Διαμαντή Χρύσα  ,Τσαρούχας Γιώργος, Κουτρουμάνου Μαρία, Τσιτσιρίγκα Ιωάννα, Κοζιού Σόνια και  μαζί με τους μαθητές του 6ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας, υλοποίησαν δύο εικονικές κινητικότητες , την πρώτη με τους μαθητές του σχολείου στην Cumiana,περιοχή του Τορίνου στην Ιταλία για τέσσερις ημέρες στις 24 έως 27 Μαΐου  και τη δεύτερη με τους μαθητές του σχολείου Lorelay Iasi, στη Ρουμανία  στις 7 έως 10 Ιουνίου, με τους οποίους   συνεργάστηκαν διαδικτυακά για να ολοκληρώσουν ποικίλες δραστηριότητες του προγράμματος on-line.

Ο διαφορετικός αυτός τρόπος έκφρασης και δημιουργίας προκάλεσε μεγάλο ενθουσιασμό στους μαθητές που ανταποκρίθηκαν στο μέγιστο βαθμό με εξαιρετικά αποτελέσματα.

Ο Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης ν.Καρδίτσας κ. Αθανάσιος Μπότας επισκέφθηκε το σχολείο μας  , χαιρέτισε την κινητικότητα και συνομίλησε στα αγγλικά με την Διευθύντρια του Ρουμανικού σχολείου Mrs Loredana Mandrou και τόνισε την σημασία των ευρωπαϊκών προγραμμάτων στην εκπαίδευση.

Η εικονική κινητικότητα είναι μια καινοτομία που μας βοηθάει να διεξάγουμε διαδικτυακές δραστηριότητες δια ζώσης στα σχολεία μας, εφαρμόζοντας νέες και σύγχρονες στρατηγικές και τεχνικές και δείχνοντας πώς μπορούν να είναι αποτελεσματικές και μεταβιβάσιμες στο σχολικό περιβάλλον. Με αυτόν τον τρόπο μας δίνεται η ευκαιρία να εκπληρώσουμε τους στόχους του προγράμματος, να ενισχύσουμε τις εκπαιδευτικές και διαπροσωπικές σχέσεις μεταξύ μας, διατηρώντας τη μάθηση και το ευρωπαϊκό πνεύμα ζωντανό καθώς και την  συνεργασία ανοιχτή στα σχολεία μας.

Διαμαντή Χρύσα, συντονίστρια του προγράμματος