Ο ευρωπαϊκός θεσμός “Erasmus Days” (για φέτος 9-14 Οκτωβρίου 2023), είναι μια εκδήλωση,  μια μεγάλη γιορτή για τα ευρωπαϊκά προγράμματα, που την φετινή έβδομη χρονιά υλοποίησης είναι αφιερωμένη στο Ευρωπαϊκό Έτος Δεξιοτήτων.

Το 6ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας  συμμετείχε στο “Erasmus Days 2023” διοργανώνοντας στις 11/10/2023 δύο διαδικτυακές συναντήσεις με τα σχολεία που συνεργαζόμαστε  στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+

«Meeple School: Development of soft skills in the primary school with modern board games»

(Meeple School: Ανάπτυξη των ήπιων  δεξιοτήτων στο δημοτικό σχολείο με σύγχρονα επιτραπέζια παιχνίδια) .

Οι μαθητές των τμημάτων Γ1 και ΣΤ1 του σχολέίου μας και μαθητές των σχολείων Funcacion Educativa Jesuitinas, Valladolid, Scoala Primara Lorelay, Iasi, παρουσίασαν με περηφάνεια τα παιχνίδια που δημιούργησαν οι ίδιοι οι μαθητές, αφού είχαν παίξει τα 28 επιλεγμένα επιτραπέζια παιχνίδια του προγράμματος και αντάλλαξαν τις εντυπώσεις τους.

Το πρόγραμμα «Meeple School» παρουσιάστηκε στους εκπαιδευτικούς του Ιασίου στη Ρουμανία όπου το σχολείο μας συμμετείχε διαδικτυακά , πάλι σε εκδήλωση του “Erasmus Days 2023”του σχολείου Scoala Primara Lorelay στις 12/10/2023 .

Επιπλέον το σχολείο μας συμμετείχε με επιτυχία με το πρόγραμμα «Meeple School» , στη  διαδικτυακή ημερίδα που διοργάνωσε στο“Erasmus Days”  η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Θεσσαλίας στην οποία  σχολικές μονάδες από όλη τη Θεσσαλία είχαν την ευκαιρία να λάβουν μέρος και να συνεισφέρουν στην προβολή και διάχυση των εγκεκριμένων σχεδίων Erasmus+ που υλοποιούν ή έχουν υλοποιήσει κατά τα σχολικά έτη 2022-2023 και 2023-2024.

Δείτε το σχετικό βίντεο