Τα Πειραματικά Σχολεία στοχεύουν στην καλλιέργεια και στη διάχυση βέλτιστων εκπαιδευτικών πρακτικών και μεθόδων με επίκεντρο πάντα τον μαθητή

Το Ωρολόγιο και το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών είναι το ἰδιο µε αυτό των υπόλοιπων σχολείων της δημόσιας εκπαίδευσης, δηλαδή οι μαθητές παρακολουθούν τα ίδια μαθήματα µε τους μαθητές που φοιτούν στα άλλα σχολεία (ωράριο λειτουργίας 8:15 π.μ. - 13:50 µ.µ.).Μετά τη λήξη του κανονικού ημερήσιου προγράµµατος, ὁσοι µαθητές το επιθυμούν, μπορούν να συμμετέχουν σε τµήµατα ενισχυτικής διδασκαλίας καθώς και σε ομίλους δημιουργικότητας και καινοτομίας.

Ενδεικτικά, κατά το τρέχον σχολικό υλοποιούνται οι όμιλοι: 1) Θεματικής Ιστορίας: Οι Χαμένες Πατρίδες, 2) Θεατρικής αγωγής, 3) Ραδιοφωνίας, 4) Πειραματικής Δημοσιογραφίας, 5) Δημοσιογραφίας στην Αγγλική Γλώσσα και 6) Ρομποτικής. Παράλληλα λειτουργούν τμήματα ενισχυτικής διδασκαλίας στα Φιλολογικά µαθήµατα,Μαθηματικά καθώς και τµήµατα ένταξης .

Οι γονείς και οι κηδεµόνες των μαθητών που ενδιαφέρονται να εγγραφούν για το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α΄ τάξη του 1ου Πειραματικού Γυμνασίου Καρδίτσας καλούνται να καταθέσουν αίτηση έως τις 17 Απριλίου 2024 και ώρα 23:59, στον σύνδεσμο:

Η εισαγωγή των μαθητών στην Ατάξη γίνεται με δημόσια κλήρωση η οποία θα διενεργηθεί ηλεκτρονικά την Παρασκευή 17 Μαΐου 2024. Οι διαθέσιμες θέσεις εισαγωγής μαθητών είναι 72.

Οδηγίες συμπλήρωσης της αίτησης, απαραίτητα δικαιολογητικά, περισσότερες πληροφορίες καθώς και δράσεις που υλοποιούμε υπάρχουν στην ιστοσελίδα του σχολείου μας : 1gym-kardits.kar.sch.gr

1ο Πειραματικό Γυμνάσιο Καρδίτσας: Διεύθυνση: Όπισθεν Εθνικού Σταδίου, ΤΚ 43131, Καρδίτσα, Τηλέφωνα: 2441022198 & 2441025848, email: mail@1gym-kardits.kar.sch.gr