Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,
Η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών θεωρείται αναπόσπαστο στοιχείο της εκπαιδευτικής διαδικασίας στην προοπτική ενός σχολείου το οποίο ανταποκρίνεται στις σύγχρονες απαιτήσεις.
Όπως θα σας ενημερώσουν οι κκ. Διευθυντές/ντριες των σχολείων και οι δάσκαλοι/ δασκάλες των παιδιών σας, στο Α΄ τρίμηνο (Νοέμβριος 2023) θα πραγματοποιηθεί για τους εκπαιδευτικούς του σχολείου που φοιτούν τα παιδιά σας μία (1) επιμορφωτική ημερίδα σε εργάσιμη ώρα (Δευτέρα 20/11/2023 από 08:30 – 13:00). Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών είναι υποχρεωτική. Για το σκοπό αυτό έχει δοθεί έγκριση από την Διεύθυνση Α/θμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας. Αυτό σημαίνει πως δεν θα γίνουν μαθήματα επειδή εκείνη την ημέρα οι εκπαιδευτικοί θα εργαστούν ως επιμορφούμενοι.
Οι επιμορφωτικές δράσεις με τους εκπαιδευτικούς αφορούν τη στήριξη του έργου τους και τη βελτίωση της παρεχόμενης εκπαίδευσης των παιδιών, σημαντικό, όπως σίγουρα κι εσείς καταλαβαίνετε, στοιχείο για την αναβάθμιση της ποιότητας της εκπαίδευσης.

Παράλληλα, θέλω να σας ενημερώσω ότι είμαι στη διάθεσή σας για συνεργασία ώστε να προσπαθήσουμε, μαζί, να εμπλουτίσουμε και να διευρύνουμε τις δραστηριότητες επικοινωνίας και διαλόγου.
Εύχομαι υγεία και κάθε προκοπή σ’ εσάς και τα παιδιά σας.

Ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης
Θωμάς Β. Κοτοπούλης

Δείτε τη σχετική Επιστολή προς γονείς