Τα τελευταία νέα μας!

Ενδοσχολική επιμόρφωση στα Ευρωπαϊκά προγράμματα  ERASMUS+ και eTwinning

Στο σχολείο μας στις 2/03/2023 πραγματοποιήθηκε, ημερίδα με θέμα «Ενημέρωση για τα  Ευρωπαϊκά προγράμματα  ERASMUS και eTwinning».

Η κα Χρύσα Διαμαντή εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας και υπεύθυνη συντονισμού των προγραμμάτων Erasmus+ στο 6ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας, παρουσίασε στην ημερίδα την παρουσίαση PPT με θέμα «τα πρώτα βήματα στο Erasmus+». Στην παρουσίαση υπήρχαν πολλές διαφάνειες που αφορούσαν την ενημέρωση για τα προγράμματα Erasmus+, τις ενέργειες υλοποίησής τους, τις αιτήσεις τους και την διαδικασία υποβολής τους.

Η συγκεκριμένη παρουσίαση είναι προϊόν της συνεργασίας της κ.Διαμαντή Χρύσας με της κ.Καζάνα Αθηνάς, εκπαιδευτικό Αγγλικής Γλώσσας στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας, και είχε παρουσιαστεί σε ημερίδα που διοργανώθηκε στις 24/01/2023  που απευθυνόταν σε όλα τα σχολεία και νηπιαγωγεία του νομού, με πρωτοβουλία του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Καρδίτσας κου Κωνσταντίνου Γκόλτσου, σε ημερίδα με θέμα «Υλοποίηση των Ευρωπαϊκών προγραμμάτων», στην αίθουσα εκδηλώσεων του 5ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας. Στην ημερίδα της Α/θμιας Εκ/παίδευσης υπήρχε περιορισμός σε δύο εκπαιδευτικούς από κάθε σχολείο του νομού.  Γι αυτό το λόγο και παρουσιάστηκε ξανά με πολλές λεπτομέρειες σέ όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.

Επιπλέον, έγινε λεπτομερής αναφορά στα προγράμματα etwinning, στη σημασία των προγραμμάτων αυτών στη σχολική εκπαίδευση καθώς και για τα πρακτικά θέματα, πως γίνεται η εγγραφή, πως συνεργαζόμαστε, με ποιους, τι είδους εργαλεία χρησιμοποιούμε καθώς και την σχέση ων προγραμμάτων  ERASMUS+και eTwinning.

Την ημερίδα παρακολούθησαν οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί του σχολείου, εξέφρασαν τις απορίες τους που απαντήθηκαν όλες και εξέφρασαν την ικανοποίησή τους για την υλοποίηση της ημερίδας.

Χρήσιμα

...6ος Πανελλήνιος διαγωνισμός μαθηματικών «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ» ...
  6ος Πανελλήνιος διαγωνισμός μαθηματικών «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ»

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 2023-24