Τα τελευταία νέα μας!

Στις 24/01/2023 πραγματοποιήθηκε με πρωτοβουλία του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Καρδίτσας κου Κωνσταντίνου Γκόλτσου, ημερίδα με θέμα «Υλοποίηση των Ευρωπαϊκών προγραμμάτων», στην αίθουσα εκδηλώσεων του 5ου Δημοτικού Σχολείου Καρδίτσας.

Ο Διευθυντής της Α/θμιας Εκπ/σης κος Κ. Γκόλτσος χαιρέτισε την εκδήλωση, τόνισε τη σημασία των ευρωπαϊκών προγραμμάτων στην Εκπαίδευση και εξέφρασε την πλήρη στήριξή του για την υλοποίηση περισσότερων προγραμμάτων στα σχολεία του Νομού Καρδίτσας. Παρούσα στην εκδήλωση ήταν η κα Μαρία Καριτζιά, Προϊσταμένη Εκπαιδευτικών θεμάτων η οποία συνέβαλλε στη διοργάνωση της ημερίδας.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν, ο Διευθυντής του 6ου Δημοτικού Σχολείου κος Ιωάννης Καλύβας εκφράζοντας την αμέριστη συμπαράστασή του στα ευρωπαϊκά προγράμματα, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κα Μαρία Κουτρουμάνου και κα Ιωάννα Τσιτσιρίγκα, οι οποίοι συμμετέχουν στα προγράμματα Erasmus+ που υλοποιεί το 6ο Δημοτικό σχολείο Καρδίτσας μαζί με τον εκπαιδευτικό πληροφορικής κο Γιώργο Τσαρούχα.

Η κα Χρύσα Διαμαντή εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας και υπεύθυνη συντονισμού των προγραμμάτων Erasmus+ στο 6ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας, συμμετείχε στην ημερίδα με κοινή παρουσίαση με τη συνάδελφο κα Αθηνά Καζάνα εκπαιδευτικό Αγγλικής Γλώσσας στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Καρδίτσας που είχε θέμα «τα πρώτα βήματα στο Erasmus. Στην παρουσίαση υπήρχαν πολλές διαφάνειες που αφορούσαν την ενημέρωση για τα προγράμματα Erasmus+, τις ενέργειες υλοποίησής τους, τις αιτήσεις τους και την διαδικασία υποβολής τους. Η παρουσίαση επισυνάπτεται παρακάτω.

Στην ημερίδα συμμετείχε και η κα Ελένη Πρίτσα, Προϊσταμένη του Δημοτικού Σχολείου Καλλίθηρου, η οποία  αναφέρθηκε στα ευρωπαϊκά προγράμματα e-twinning και το γενικότερο πλαίσιο υλοποίησής τους.

Στην ημερίδα προσήλθαν πάρα πολλοί συνάδελφοι, διευθυντές σχολείων, εκπαιδευτικοί αγγλικής, δάσκαλοι και νηπιαγωγοί των σχολείων του Ν. Καρδίτσας και στέφθηκε με πλήρη επιτυχία.

Δείτε εδώ την παρουσίαση

Χρήσιμα

...6ος Πανελλήνιος διαγωνισμός μαθηματικών «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ» ...
  6ος Πανελλήνιος διαγωνισμός μαθηματικών «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ»