Τα τελευταία νέα μας!

1η Διαδικτυακή συνάντηση του τμήματος Ε1

Στα πλαίσια του προγράμματος e-twinning: «The Olympic Games and sport values» που υλοποιεί το τμήμα Ε1 σε συνεργασία με πολλά ευρωπαϊκά σχολεία από τη Γαλλία, την Ιταλία, την Πορτογαλία, την Ιρλανδία και άλλα σχολεία από την Ελλάδα την Πέμπτη 9/11/2013 πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση με άλλα τρία σχολεία.

Οι μαθητές παρουσίασαν τα σχολεία τους, στις τάξεις τους και την περιοχή που ζουν και μετά αναφέρθηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Μίλησαν για την ολυμπιακή σημαία και τους κύκλους ,την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων καθώς και για κάποια αθλήματα.

Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί στη διάρκεια όλου του σχολικού έτους και θα ακολουθήσει συγκεκριμένο σχεδιάγραμμα.

Στο τέλος της συνάντησης οι μαθητές παίξανε το διαδικτυακό παιχνίδι kahoot με ερωτήσεις σχετικά με τους Ολυμπιακούς Αγώνες και όλοι έμειναν με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Χρήσιμα

...6ος Πανελλήνιος διαγωνισμός μαθηματικών «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ» ...
  6ος Πανελλήνιος διαγωνισμός μαθηματικών «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ»

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΛΟΗΜΕΡΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ 2023-24