Τα τελευταία νέα μας!

Ένα μικρό δείγμα της υπέροχης μουσικής συνύπαρξης του της χορωδίας του σχολείου μας με σύνολα του Μουσικού Σχολείου και θέμα τη «Μελοποιημένη ποίηση». Πιο συγκεκριμενα,το περιεχόμενο της συναυλίας αφορούσε σε ένα μουσικοποιητικό οδοιπορικό το οποίο, ξεκινώντας από την αρχαιότητα, περνώντας από όλες τις περιόδους της Βυζαντινής εποχής, κάνοντας μία στάση στη σύγχρονη λυρική ποίηση και μετά σε χαρακτηριστικές ερμηνείες της λαϊκής δημιουργίας και της γενιάς του ’30, ολοκληρώθηκε με σύγχρονες δημιουργίες και με ένα μικρό αφιέρωμα στον Μικη Θεοδωράκη.Η επίσκεψη τις προηγουμενες μέρες στο μουσικό σχολείο,η πρόβα με τα σύνολα και τελικά η ζωντανή επιτέλεση ήταν μια μοναδική εμπειρία για τους μαθητές μας.

Τραγούδι 1

Τραγούδι 2

Χρήσιμα

...6ος Πανελλήνιος διαγωνισμός μαθηματικών «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ» ...